Başbakan Binali Yıldırım, partisinin olağan grup toplantısında konuştu. Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Başbakan Yıldırım, konuşmasında aynı zamanda tarımsal ve hayvansal destekleri yapılacak uygulamaları, esnafın gecikme faizlerinin silinmesi kararı
HÜKÜMETTEN DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
28.06.2016

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin olağan grup toplantısında konuştu. Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Başbakan Yıldırım, konuşmasında aynı zamanda tarımsal ve hayvansal destekleri yapılacak uygulamaları, esnafın gecikme faizlerinin silinmesi kararını, nikah, ölüm, ehliyet, pasaport ve ad, soyadı değişikliği gibi birçok devrim niteliğinde yasal değişikliği vatandaşlarla paylaştı.

Kanayan Bir Yara Durduruldu.

İsrail ile yapılan mutabakata ilişkin açıklamalar yapan Başbakan Yıldırım, "Bu mutabakat kolay olmadı üç şartımız vardı. Özür, tazminat, yardımın Türkiye´nin kontrolünde Gazze´ye ulaşmasıdır. Uzun süre görüşmeler yapıldı. Bugün imzalandı. Türkiye öncülüğünde Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Cuma günü Mersin limanından hareket edecek gemi 10 bin ton üzerindeki insani yardımı Aştok Limanı´na ulaşacak. Oradan da Gazze´ye gidecek. Türkiye Filistin Kardeşlik Hastanesi tamamlanacak. TOKİ ile saldırılarda zarar görmüş evleri yapacağız. Ev ihtiyacını karşılayacağız. Su ve elektrik sorununu da çözmüş olacağız. Böylece Filistinli kardeşlerimizin yaşam şartları gelişecek" dedi.

Sürecin en başından bu yana Filistin´in çıkarlarını gözettiklerinin altını çizen Yıldırım, "Filistinli kardeşlerimizle Filistinli yöneticilerle sürekli iletişim halinde olduk. Kendileriyle bütün süreci paylaştık. Bu sonuçtan memnunuz. Kanayan bir yara durduruldu" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Bu Karardan Gerekli Sonucu Çıkarmalı.

Yıldırım, Uluslararası gündemde İngiltere´nin AB´den ayrılmasının yoğun şekilde yer aldığını belirterek "Bu kararla Avrupa Birliği zor bir döneme giriyor. Bu kararın toplumsal ilişkilerden ekonomiye birçok sonucunu göreceğiz. Avrupa Birliği alınan karadaki mesajı iyi okuyarak kucaklayıcı olması gerekiyor. Biz hep birliğin güçlü olmasından yana olduk. Birlikte kalmak ve ayrılmak isteyenler Türkiye üzerinden nefret söylemleri dile getirdiler. Yabancı ayrımcılığı, ırkçılığa, Müslüman karşıtlığına karşı söylemlerine karşı mücadele edilmelidir. Bu konuda Avrupa Birliği yalnız değildir. Birçok ülke de de yapılmaktadır. ABD seçimlerinde de aynı söylemler ifade edilmektedir. Bundan rahatsız olduğumu belirtmek isterim" dedi.

Ab Yolunda Çalışmalar Daha Da Hızlanacak

Avrupa Birliği sürecinde çok önemli bir sürece girildiğine işaret eden Yıldırım, "Hollanda´nın dönem başkanlığı dolmadan ay sonunda 33. Fasıl açılacaktır. Bu fasıl ile AB yolunda çalışmalar daha da hızlanacaktır. İlgili bakanlar Brüksel´de hazır olacaklar" şeklide konuştu.

Esnafın Birikmiş Borçları Siliniyor.

Başbakan Yıldırım, esnaf ve sanatkarlarla ilgili müjdeyi verdi. Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Öncelikle esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının TESKON ile yaptığı titiz çalışmalar sonucunda esnafımızı 400 trilyonluk yükten kurtarıyoruz. Esnafımızın borcu silinecek ana parayı ödeyecek ama bu da yapılandıracak."

Çiftçileri sevindirecek birçok yeni uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Yıldırım, sözlerine devat etti:

"Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçiliğin gelişmesi için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye´nin geleceği tarımdadır. Türkiye´nin kalkınmasında tarımı ön plana çıkaracağız. 250 Bin ton Buğday alımını ofis gerçekleştirdi. Mahsulünü ofise satan çiftçimiz hububat ödemelerinin tamamını bayramdan önce alacak.

Uluslararası piyasaları yakından takip ediyoruz, üreticiler şu an memnun olduğu için müdahale etmiyoruz. Özellikle Trakya´da buğday fiyatları hasat yoğunluğundan dolayı düştü. Biz de Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday ton başına fiyatını 910 Lira yaptık. Yüzde yediye kadar ilave prim de alabilecekler. Boşaltma ücretini de kaldırıldık.

6,5 Hektar Büyüklükteki Alanı Tarımsal Sit Alanı Olarak İlan Ediyoruz.

Topraklarımızı gelecek olarak görüyoruz. 6,5 hektar büyüklükteki alanı tarımsal sit alanı olarak ilan ediyoruz. Buralar tohum atılacak ve tek çivi dahi çakılamayacak. Ayrıca şahsa ve kamuya ait ekilmeyen arazileri sahipleri adına kiralayarak değerlendireceğiz. 2 milyon tarım arazisinden 17 milyar lira hasılat hedefliyoruz.

Havza Bazlı Üretim Modeli Geliyor.

Havza bazlı üretim modelimi uygulamaya koyuyoruz. Ürünleri en verimli oldukları alanlarda destekleyeceğiz. Çiftçimiz hangi ürün nerde ve ne zaman yetişir onu bilecek. İlçeye yapılacak ürün listesini vereceğiz.

Doğu ve Güney Doğu Hayvancılığın Merkezi Haline Gelecek.

Hayvancılıkta aile işletmelerini daha çok destekleyeceğiz. Doğu ve güneydoğu yetiştiriciliğin merkezi haline getireceğiz. Mera ıslah çalışmalarını hızlandırıyoruz. TİGEM´i damızlık merkezi haline getireceğiz."

Ad ve Soyad Değişikliğinde Mahkeme Kararı Kalktı.

Devrim niteliğinde birçok yasal değişikliğe işaret eden Başbakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"İçişleri Bakanlığı´nda vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenleme geliyor. Ölüm evlenme gibi durumlarda vatandaşımız nüfus müdürlüğüne gitmeyecek. Mahkeme kararına ihtiyaç duymadan yanlış yazılan ve sorunlu yazılan isim ve soy ismini hiç mahkeme kararı gerek kalmadan değiştirebilecek.

Ehliyet ve Pasaport Nüfus Müdürlüklerinden Alınacak.

Pasaport ve ehliyet işlemleri Emniyet Müdürlüğü´nden alınarak Nüfus İdareleri´ne verildi. Böylece 5 bin polisimiz trafik ve güvenlikte yer alacak.

Muhtarlar ve Müftülere Evlendirme Yetkisi

Evlendirme yetkisi büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen beldelerdeki mahalle muhtarlarına verildi. Mahalle muhtarlarımı da nikah kıyabilecek. İl ve İlçe Müftüleri de nikah kıyabilecek.

İç Turizm Doluluk Oranı Yüzde 80´e Çıkardı.

Yaşadığımız bölgesel ve ikili sorunlardan dolayı turizm gelirlerinin beklenildiği gibi olmadığının altını çizen Yıldırım, "Bayramın erken açıklanması ve uzun olması iç turizmdeki hareketlilik ile doluluk oranı yüzde 80´i geçti. Rusya ve İsrail ile yapılan uzlaşmaların ile de turizme olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.