Türkiye´nin Avrupa Birliği süreci ilerlemeye devam ediyor. Brüksel´de bugün gerçekleştirilecek Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansının 12. toplantısında "33-Mali ve Bütçesel Hükümler" faslı müzakerelere açılacak. Katılım Konfer
BUGÜN AB İLE ÖNEMLİ ADIM ATILIYOR.
30.06.2016

Türkiye´nin Avrupa Birliği süreci ilerlemeye devam ediyor. Brüksel´de bugün gerçekleştirilecek Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansının 12. toplantısında "33-Mali ve Bütçesel Hükümler" faslı müzakerelere açılacak.

Katılım Konferansına, ülkemizi temsilen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal; Avrupa Birliği Konseyi adına Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile Avrupa Komisyonu adına Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn katılacak.

Müzakerelere açılacak olan Mali ve Bütçesel Hükümler faslının dayandığı müktesebat temel olarak üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları içeriyor. Fasıl çalışma konuları itibarı ile istatistik, mali kontrol, vergilendirme ve gümrük birliği alanları ile yakın ilişkili.

Mali ve Bütçesel Hükümler faslının müzakereye açılması ile birlikte AB katılım müzakerelerimizde açılan fasıl sayısı 16´ya ulaşmış olacak.